Blog

Podle čeho vybírat snubní prsteny?

Snubní prsteny jsou považovány za symbol slibu lásky, věrnosti a spojení dvou bytostí. Snoubenci si snubní prsteny tradičně navzájem navléknou u svatebního obřadu při manželském slibu. Bude nám ctí být součástí tohoto vašeho životního rozhodnutí, rádi vám vytvoříme snubní prsteny na míru přímo pro vás.

Jaká je historie snubních prstenů?

Snubní prsteny patřily k tradičnímu symbolu svatebních obřadů již ve starověku. První důkazy o jejich existenci pocházejí z Egypta a jsou staré více jak 4000 let. Staří Egypťané i Římané nosili snubní prsten na prsteníčku levé ruky. Důvodem pro to byla domněnka, že žíla Vena amoris (latinsky žíla lásky) vede ze srdce přímo k prsteníku. V dávném Římě nosily snubní prsteny jen ženy. Prsten byl většinou vyroben ze železa a pozor, byl považován spíše za znamení závazku než nehynoucí lásky. Teprve od 20. století nosí snubní prsten žena i muž.

V roce 860 prohlásil papež Mikuláš l. snubní prsteny za povinnou součást svatebního obřadu. Klasický snubní prsten má tvar kruhu, tomu se odedávna připisovala magická moc. Kruh vždy symbolizoval ochranu, nekonečno, neoddělitelnost. Tato krásná tradice, kdy snubní prsteny symbolizují pouto mezi dvěma lidmi, se dochovala až do současnosti. Snubní prsteny jsou symbolem věčnosti a sounáležitosti partnerů.

Materiály, ze kterých se snubní prsteny vyráběly, se během času měnily. V minulosti i dnes záleželo na finanční situaci ženicha. Dříve se vyráběly snubní prsteny z trávy, dřeva, ale samozřejmě i z drahých kovů. To si ovšem mohli dovolit jen bohatí a šlechtici. V dnešní době si krásné snubní prsteny z nejrůznějších barev zlata mohou pořídit již všichni.

 

Snubní prsteny a jejich tradice

Manželství, svatba a předávání snubních prstenů má nejen v naší kultuře tradici dlouhou stovky let.

Manželé většinou nosí snubní prsteny celý život a všem tím dávají najevo, že jejich srdce už je navždy zadáno. Je to důležitý prvek svatby, protože je to symbol uzavření manželství. Svatební den bývá nejdůležitějším dnem snoubenců v jejich životě. Děti a vnoučata se na svatby svých blízkých často vyptávají.

Podle tradice se snubní prsten nosí na prsteníčku levé ruky, ta je blíže srdci. Tradičním počinem je také rytina do snubních prstenů se jmény a datem svatby. Nevěsta nosí prsten se jménem svého manžela a naopak.

Některé páry vybírají stejné prsteny pro ženicha i nevěstu, ale často se setkáme s variantou, kdy má žena stejný snubní prsten jako muž, jen ozdobený jedním briliantem či více diamanty. Muži většinou volí jednodušší snubní prsten. Snubní prsteny nemusí být za každou cenu stejné, ale je dobré, když spolu tvoří designově pár, tak jako novomanželé.

 

Jaký materiál pro snubní prsteny zvolit?

Výběr snubních prstenů už není tak dramatický jako výběr zásnubního prstenu, na který je muž sám. Při výběru snubních prstenů jde spíše o spolupráci ženy a muže.

Asi nejpoužívanějším materiálem ve snubních prstenech je Zlato (Aurum). Zlaté snubní prsteny jsou klasické a nadčasové. Zlato má úchvatné technické, barevné i estetické vlastnosti, které žádný jiný kov nebo slitina nenabízí. Je to pro výrobu šperků historicky nejvyhledávanější kov. Díky současným technologiím vám dokážeme nabídnout slitiny zlata různých barev – bílé, šedé, žluté, růžové, oranžové a červené. Většina barevných slitin zlata je lidským tělem výborně snášena. Problém s alergií může nastat u některých slitin bílého zlata s větším obsahem niklu. V našem atelieru používáme slitiny zlata registrované na Puncovním úřadu a svým složením odpovídající směrnici EU o obsahu niklu ve špercích.

Na snubní prsteny se samozřejmě dají použít i jiné drahé kovy. Například Stříbro (Argentum), to patří mezi nejsvětlejší kovy a je téměř bezbarvé. Spolu se zlatem patří stříbro k historicky nejpoužívanějším kovům vůbec.

Zvláštní skupinou ve šperkařství zaujímají platinové kovy, mají navzájem podobný vzhled a vlastnosti. Již přes sto let se pro výrobu luxusních šperků používá královna těchto ušlechtilých kovů Platina (Platinum), je výrazně bělejší a těžší než slitiny bílého zlata. Téměř identickou barvu jako platina má Palladium. To si cestu do šperků jako samostatný kov, našlo teprve před několika lety. Ve šperkařství nachází uplatnění i další platinový kov a sice Rhodium. To se používá pro galvanické pokovení šperků z bílého zlata, zvyšuje se tak bělost šperku. Rhodiem se také pokovují šperky ze stříbra, zabraňuje se tak jejich tmavnutí.

Okrajovým šperkařským kovem, avšak naším ateliérovým miláčkem je Titan (Titanium). Používáme ho jako čistý kov a spolu s Platinou je skutečně hypoalergenní. Má ojedinělou tmavou spíše teplou barvu. Ve snubních prstenech nachází uplatnění jako samostatný kov. Úžasná je však jeho kombinace s různými barvami zlata a se stříbrem. Úchvatná je kombinace měrné hmotnosti (váhy) a konstrukčních vlastností titanu. Je to zásadní technologický kov druhé poloviny 20. století, ale i dneška. Bez tohoto futuristického kovu bychom se do vesmíru nepodívali.

Chirurgická ocel připadá většině snoubenců příliš laciná a nevhodná. My chirurgickou ocel jako materiál pro výrobu snubních prstenů nezatracujeme. Ale zároveň upozorňujeme na možnost alergických reakcí. Běžně používaná ocel pro výrobu šperků normy 316L obsahuje 11-14 % niklu a ten je pro některé osoby vysoce alergenním prvkem.

 

Tvar a design snubních prstenů

Zdobení snubních prstenů je různorodé. Nosí se lesklé i matné prsteny, úzké i široké, s kamínkem i bez, záleží jen na vašich představách. Vkus nevěsty i ženicha může být rozdílný, snubní prsteny by se však měly líbit oběma snoubencům. Nezapomeňte také, že vkus se během života člověka může měnit, proto by snubní prsten neměl být žádným módním výstřelkem. Volte raději střídmý nadčasový design snubních prstenů, který se vám bude líbit celý život. Také praktičnost není zanedbatelná, určitě budete chtít nosit snubní prsteny každý den a celý život.

 

Jak vybrat velikost snubních prstenů?

Výběr správné velikosti snubního prstenu je důležitý, nejen pro šťastný svatební okamžik, kdy svému milému chcete bez problémů navléknout prsten na prst. Správně naměřená velikost je důležitá především pro pohodlné nošení snubního prstenu během běžných každodenních činností.

Měřte velikost vždy na správném prstu. Prsty pravé a levé ruky se liší a stejné nejsou ani prsty navzájem.

Pokud nakupujete prstýnky v zimě, počkejte chvíli v teple, než budete prsten zkoušet. Při mrazu jsou prsty o něco užší. Dobré stanovení velikosti zaručí, že vás prsten nebude tlačit a půjde vždy dobře sundávat. Při měření prstů během horkých letních dnů bývají prsty většinou oteklé a tedy větší. I toto zkušený zlatník při stanovení finální velikosti dokáže zohlednit.

U snubních prstenů je rozhodující, na kterém prstu budete prsten nosit. Tradicí je sice nosit snubní prsten na levém prsteníčku, ale levákům se dá doporučit nošení prstenu na pravé ruce, protože to je pro ně praktičtější. Lidé, kteří tradice příliš neřeší, často volí jako prst pro nošení snubního prstenu prostředník. Na něm vypadá prsten také dobře a vzhledem k anatomii ruky je zde prsten i pohodlnější na nošení.

U dam nastává otázka, co po svatbě se zásnubním prstenem. Zásnubní prsten se dá nosit spolu se snubním prstenem na jednom prstu, ale je důležité, aby si prsteny nevadily a navzájem se neničily. Vhodné je zvolit i shodný materiál a design snubního a zásnubního prstenu.

 

Jakou šířku snubního prstenu vybrat?

Někdo má o šíři snubních prstenů jasnou představu, většina snoubenců se s tímto úkolem setkává poprvé. Asi nejběžnější šíře snubních prstenů je od 3 do 5 mm, prsteny jsou dostatečně široké a při tom se pohodlně nosí. Šíře snubního prstenu může také ovlivnit vzhled vaší ruky. Obecně se říká, že širší snubní prsteny zkracují prsty. Pokud máte prsty široké a hlavně krátké, vybírejte z užších prstenů, ty opticky vaši ruku protáhnou. Oproti tomu mohou širší prsteny vaše dlouhé a hubené prsty opticky zkrátit. Ideální je rada zkušeného zlatníka.

 

Drahé kameny ve snubních prstenech

Díky trvanlivosti a optickým vlastnostem je ideální použít do snubních prstenů diamanty v kulatém briliantovém brusu. Briliant je symbol věčnosti a investice. Takové snubní prsteny se stávají hodnotným šperkem a diamanty v nich se dají dědit. Diamanty věkem neztrácí cenu, nepoškrábou se a ani neshoří. Diamant vyjadřuje trvalost a stálost, je tím pravým drahokamem pro společnou cestu životem. Do snubních prstenů vsazujeme jak přírodní diamanty, tak i laboratorně vyrobené. Díky současným technologiím výroby jsou syntetické diamanty plnohodnotnou náhradou těch přírodních, rozeznat se dají jen speciálními přístroji a jejich cena je nižší.

 

Jaký je rozdíl mezi diamantem a briliantem?

Názvy briliant a diamant se často zaměňují. Zatímco diamant je přírodní nerost, briliant je diamant vybroušený do briliantového, tedy kulatého brusu. Jako skutečný briliant by měl být označován pouze kulatý diamant (round briliant) s tímto brusem. Diamant se brousí do mnoha dalších brusů a tvarů.

 

Proč do snubních prstenů nedávat zirkony?

Obchodním označením Zirkon, správně „Kubická zikonie“, je synteticky vyrobený drahokam složením podobný přírodnímu Zirkonu. Optickými vlastnostmi se kubická zirkonie částečně přibližuje diamantu, ale ani nejkvalitněji vyrobený a vybroušený kámen v žádných parametrech nepředčí briliantu.

Třpyt umělého zirkonu je ve snubních prstenech vždy dočasný. Na rozdíl od diamantu je kubická zirkonie měkčí, nošením se rychle odře a přestane se třpytit. Zvláště na prstenech má doslova jepičí život.

 

Jak si můžete snubní prsteny nechat povrchově upravit?

Na snubních prstenech můžeme vytvořit rozličnou povrchovou úpravu-vysoký lesk, různé matování, různorodé struktury. Prsteny mohou mít kovaný povrch, či jinak zvrásněný. Možná je i kombinace matu a lesku nebo jiných povrchů. Snubní prsteny z bílého zlata se často galvanicky pokovují platinovým kovem-rhodiem (rhodiování), dosahuje se tak vyšší bělosti prstenů.

 

Stejné, nebo rozdílné snubní prsteny?

Při volbě designu dbejte na sladění stylu muže i ženy, někdy je to nejkomplikovanější část celého výběru snubních prstenů. Konečná sladěnost však neznamená, že musí mít muž a žena snubní prsten na chlup stejný. Právě naopak.

 

Rytina do snubních prstenů

Do snubních prstenů vytvoříme rytinu podle vašeho přání. Vybrat si můžete jakýkoliv font písma. Text je pouze na vás-nejčastější volbou snoubenců jsou jména partnera a data svatby, iniciály jmen a datum svatby, popřípadě pouze svatební datum. Fantazii se meze nekladou, vše je čistě na vás. Rytina se dá vytvořit i z vašeho autentického písma nebo podpisu. Vyrýt dokážeme i obrázek a otisky prstů. Rytiny vytváříme různými technikami: klasickým rytím ručně rydlem, diamantovou jehlou anebo laserem.

 

Daloo nabízí zdravotně nezávadné šperky a jistotu nákupu

Výrazným alergenem používaným ve snubních prstenech je nikl, proto je důležité dodržovat jeho povolený obsah ve slitinách bílého zlata. Jsme registrováni u Puncovního úřadu a všechny vyrobené prsteny z drahých kovů mu předkládáme k puncovní kontrole. Tím zákazník dostává jistotu nákupu snubních prstenů se zdravotně nezávadným složením a přesným obsahem drahého kovu.

 

Na čem závisí cena snubních prstenů?

Výsledná cena snubních prstenů se odvíjí především podle použitého kovu a jeho množství. Většinou platí, čím širší a masivnější prsteny jsou, tím je jejich cena vyšší. Vliv má také náročnost zpracování a design vlastních prstenů. Důležitým faktorem ceny prstenů jsou použité drahé kameny, jejich tvar, velikost, kvalita a počet.

Je toho hodně! Ale nebojte. Rádi Vás přivítáme u nás v atelieru a vše osobně probereme. Jsme tu pro vás.

logoff

Jungmannova 217,
Roztoky u Prahy 252 63

+420777282720
[email protected]

Vše co potřebujete

Navštivte nás

Zavoláme vám a domluvíme se na termínu prohlídky. Kliknutím na tlačítko odeslat souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle GDPR.