Blog
Jak určit správnou velikost prstenu?
Velikost prstenu je zásadní informací, kterou nelze přeskočit ani nijak odbýt, ať už vybíráte prsten jako překvapení, nebo jste u výběru spolu s člověkem, kterému chcete prsten věnovat. Jak se měří velikost prstenu a jakými způsoby naopak velikost prstenu vůbec neměřit?
Tajně vybrat zásnubní prsten je jako „bondovka”
Nejtěžší období při výběru velikosti prstenu zažívá muž, když chce svou přítelkyni požádat o ruku. Většinou chce muž svým zásnubním prstenem svou milovanou překvapit. Proto jí nemůže prst jednoduše změřit. Zde pánům radíme, aby do zjišťování správné velikosti prstenu zapojili nějakou osobu, která je slečně blízká. Většinou to bývají kamarádky, sestry a nezřídka i matky. Ty dokážou pod různou fintou od slečny velikost zjistit. Třeba vzájemným zkoušením prstenů ve zlatnictví.
Další možností je mít k dispozici prsten, který slečna nosí, nechte si ho změřit ve zlatnictví nebo přijďte do atelieru DALOO.
Výběr snubních prstenů už je jednodušší
Pokud slečna na nabídku řekla své „ano”, výběr snubních prstenů už může proběhnout bez předchozích vylomenin. Ideální pro snoubence je, když zkouší prsteny ve zlatnictví nebo u zlatníka. Tuto možnost Vám samozřejmě nabízíme i v showroomu Polomio. U snubních prstenů je velká škála používaných šířek prstenů cca od 3 do 9 mm. Proto je velice důležité při stanovení velikosti snubních prstenů Vámi vybranou šíři zohlednit.
Jak změřit velikost prstenu?
Každý člověk má jinak rostlé ruce a jinou velikost prstů. Zásadní je rozmyslet se, na kterém prstu budete prsten nosit, ať už se jedná o snubní, zásnubní či jiný prsten. Důležitá je i šíře vlastního prstenu, čím je prsten širší, tím by měla být velikost prstenu větší.
Ideální je nechat si prst změřit u zkušených odborníků ve zlatnictví nebo od zlatníka. K tomu se používají tzv. prstenové míry (měrky). To je sada kroužků (prstýnků) různých velikostí. Pokud máte konkrétní prsten, který nosíte, dá se změřit na kónické prstenové měrce a zjistit tak velikost prstenu.
Ke službám atelieru DALOO patří i měření velikosti prstenu
V atelieru DALOO Vám rádi odborně prst či prsten změříme. Možné je také zaslat Vám zkušební prstenové měrky poštou.
Některé prsteny se následně dají zvětšovat nebo zmenšovat, jiné obtížně a některé prsteny naopak vůbec ne.
Naměřená míra (velikost) znamená vnitřní obvod kružnice prstenu. V Evropě je používán obvod v milimetrech. Takže míra číslo 54 znamená vnitřní obvod prstenu 54 mm. Ve světě se používá spousta číselných stupnic, odvozených z různých jednotek a metodik měření.
Jakými způsoby velikost prstenu rozhodně neměřit?
Ve snaze alespoň přibližně zjistit velikost prstenu se mnozí promění v detektivy s absolutně nevhodnými pracovními nástroji. Velikost prstenu zkouší naměřit pravítkem, metrem nebo posuvkou. Ale prsten nemusí být přesná kružnice a hlavně vztah (poměr) mezi průměrem a obvodem je známé Rudolfovo číslo - 3,14. Průměr prstenu je tedy velice nepřesný a pro stanovení přesné míry prstenu nevhodný. Ještě horší je to s obkreslováním prstenu na papír a následným měření. Nepřesné je i to, když partnerův prsten zkoušíte na svých prstech.