Blog

Zirkony

Zirkon je nejstarší přírodní minerál na světě. Vyskytuje se v nalezištích po celém světě a může mít různou barvu. S přírodním zirkonem se můžete setkat i ve špercích. Mnohem častější je však jeho syntetická alternativa - kubický zirkon. Proč se zirkon vyrábí uměle a proč není vhodný k použití do prstenů?

 

Proč se zirkon pěstuje v laboratořích?

Za účelem nižší ceny se zirkon pěstuje uměle v laboratořích. Díky vyspělé technice lze i v laboratoři dosáhnout podobných podmínek jako v přírodě. Syntetický zirkon se označuje jako kubický zirkon. Pěstuje se ve speciálních nádobách, ve kterých se zirkon křemičitý zahřeje na 2 750 °C a pak prudce zchladí na 40 °C. Vzniká kubický zirkon, který se řeže na menší kousky, obarvuje se, brousí a leští.

Výhodou syntetického zirkonu je skutečnost, že u něj lze na rozdíl od jeho přírodní varianty předcházet různým nedokonalostem - rýhám, prasklinám, které jsou pro výrobu šperku nevhodné. Také barvy jsou u syntetických zirkonů mnohem výraznější.

Zirkon a jeho podobnost s diamantem

Nejčastěji je zirkon spojován s diamantem. Když se totiž vybrousí do klasického kulatého diamantového brusu s 57 ploškami, je na první pohled od diamantu k nerozeznání. Velkým rozdílem je cena, která je u zirkonu mnohonásobně nižší. Bohužel svou tvrdostí si zirkon s diamantem nezadá. Zatímco diamant má na Moshově stupnici 10, syntetický zirkon jen 8,5 (přírodní je ještě o něco měkčí cca 7,5).

Proč se zirkon nehodí do prstenů?

Měkkost dělá ze zirkonu kámen absolutně nevhodný především do prstenů. Prsten je nejexponovanější šperk a zirkon v něm by dříve, nebo později utrpěl nevratné poškození. Zirkon je velice náchylný na poškrábání. Časem ztrácí svůj lesk a kazí dojem celého šperku. Pro snubní a zásnubní prsteny jsou zirkony zcela nevhodné, protože takové prsteny jsou nošeny takřka nepřetržitě. Zirkony jsou spíše vhodné třeba do náušnic nebo řetízků, které po akci jejich majitelka sundá a bezpečně uloží. Díky nízké ceně zirkonu si takových šperků můžete pořídit i více. 

Jaké další alternativy diamantu doporučujeme?

Pokud pro své snubní prsteny hledáte alternativu briliantu, spíše než zirkon vám doporučíme hvězdné kameny - Moissanite a Amora. Také se jedná o v laboratořích vypěstované drahé kameny. Svými vlastnostmi však zirkon zcela převyšují. Tvrdostí (9,5 na Moshově stupnici) se maximálně přibližují diamantu. Rozdílem je jejich o dost nižší cena.

logoff

Jungmannova 217,
Roztoky u Prahy 252 63

+420777282720
[email protected]

Vše co potřebujete

Navštivte nás

Zavoláme vám a domluvíme se na termínu prohlídky. Kliknutím na tlačítko odeslat souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle GDPR.