Blog
Diamanty
Diamant je nejcennějším přírodním nerostem. Využívá se hlavně ve šperkařství, diamanty s nedokonalostmi a synteticky vyráběné diamanty pak najdou uplatnění v průmyslu či optice. Co se na diamantu hodnotí předtím, než je vsazen do šperku? Jaké jsou jeho vlastnosti a proč se vyplatí do diamantu investovat?
Jak vzniká diamant a kde se těží?
Diamant vzniká pod silným tlakem a při vysokých teplotách v ultrabazických vyvřelinách v horním zemském plášti naší planety. Přírodní diamanty se průmyslově těží ve velkých povrchových dolech, nebo také podmořskou těžbou ze splavenin. Diamant je složením uhlík. Podmínky pro jeho tvorbu lze vytvořit i v laboratořích. Výroba syntetického diamantu je poměrně levná. Umělý diamant najde své využití především v průmyslu pro řezné nástroje a brusivo. Nejvýznamnějším světovým nalezištěm diamantů je v současnosti Sibiř, Botswana, Jižní Afrika nebo Austrálie.
Jaké parametry se u diamantu hodnotí?
ČISTOTA
U diamantu se posuzuje hlavně jeho čistota, barva, hmotnost a výbrus. Diamant má vnitřní defekty, které se pečlivě zkoumají pod mikroskopem a určuje se jejich míra. Jsou to především drobné praskliny, které způsobují snížený lesk diamantu, až jeho mléčný nádech. Jestliže lidské oko pod mikroskopem nenajde na diamantu žádnou vadu, lze takový diamant považovat za čistý. Čím méně nedokonalostí diamant má, tím vyšší je jeho cena. Veděli jste, že pouhých 20 % celosvětově vytěžených diamantů má vyhovující čistotu?
BARVA
Co se barvy týče, nejdražším diamantem jsou diamanty bezbarvé. Ty jsou však velmi vzácné. Když se do diamantu přímísí jiný prvek, mění se i jeho barva. Barvu ovlivní i vnitřní struktura diamantu a jeho nedokonalosti. Zatímco diamanty s odstínem hnědé nebo žluté jsou levnější, diamant s barvou růžovou, červenou nebo s nádechem do modra je velmi ceněný. Diamanty lze uměle dobělovat. Cílem je zvýšit cenu takového diamantu.
HMOTNOST
Hmotnost diamantů se udává v karátech. Karát je nejstarší váhovou jednotkou používanou dodnes při vážení diamantů a dalších drahých kamenů. 1 karát se rovná 0,2 gramu. Diamant vážící 1 g má tedy 5 karátů. Největším nalezeným diamantem je diamant Cullinan, který vážil 3 106,75 karátů = 621,35 gramů. Tento obrovský diamant byl rozštěpen na devět kusů. Největší z nich, Star of Africa, váží 530,2 karátů = 106,04 g a je vystavený v londýnském Toweru.
VÝBRUS
Výbrus diamantu, geometrická přesnost, proporce, dokonalá symetrie a lesk jednotlivých fazet mají zásadní význam pro konečný vzhled diamantu a jeho třpyt. Nejvhodnějším a nejžádanějším výbrusem je tak zvaný briliantový výbrus s 57 ploškami. Právě ten zajistí maximální zpětný odraz světla a disperzi barev světla v něm. Hlavní zásluhu na dokonalém briliantovém brusu má fyzik a matematik Marcel Tolkowski.
Jak se diamanty vylepšují?
Předtím, než je diamant zasazen do šperku, prochází řadou úprav (vybělování, barvení). Veškeré úpravy na diamantu však musí být u konkrétního diamantu popsány, jinak se jedná o podvod.
Proč investovat do diamantů?
Diamant vás může nejen zdobit, nýbrž i chránit vaše peníze před inflací. Investice do diamantů je oblíbená hned z několika důvodů. Nákup i prodej diamantů je osvobozen od DPH. Zásoba diamantů klesá, zatímco jejich ceny na burze se každoročně zvyšují o několik procent. Nespornou výhodou investice do diamantů je fakt, že na velmi malém prostoru lze shromáždit obrovské bohatství.
Jak se starat o šperky s diamantem?
I přesto, že diamant patří k nejtvrdším drahým kamenům, je zapotřebí o šperky s diamantem pečovat. Prsten s diamantem doporučujeme z prstu sundat vždy při práci, kde by mohlo docházet ke kontaktu s tvrdým materiálem. Jinak tvrdý a odolný diamant by mohl pod určitým úhlem snadno prasknout. Alespoň jednou za čas dejte prsten ke kontrole zlatníkovi, který zkontroluje usazení diamantu a předejde jeho možnému vypadnutí.
Co když si diamant nemůžete dovolit?
Kvůli vysoké ceně si nemůžete diamant dovolit? Nevadí. V tom případě vám do prstenu můžeme nabídnout jiné drahé kameny. Například velmi oblíbené a podobně tvrdé drahokamy s názvem Amora a Moissanite.