Blog

Ryté, broušené a pískované snubní prsteny

Šperky a ostatní umělecké předměty se povrchově zdobí různými technikami. Podobné je to u zdobení povrchu snubních prstenů.
Některé techniky mají tradici sahající až ke starověkým řemeslníkům. Ty spíše současné se opírají o využití nejmodernější technologií a poznatků dneška.

Snubní prsteny s povrchovou rytinou

Do předem vyrobeného snubního prstenu vytváří rytec rydlem ruční rytinu. Rytecká rydla jsou vyrobená z nástrojové oceli a mají různé tvarování svých hrotů. Podle toho za sebou zanechávají tvar ryté stopy.

Ruční rytina jako taková je v současnosti spíše na ústupu nahrazují specializované rycí a frézovací stroje. Asi nejmodernější technikou rytiny, která se používá ke zdobení a tvarování povrchu šperků je laser.

Další současnou technikou je rytí ornamentů do povrchu snubních prstenů pomocí frézy nebo soustruhu s diamantovými hroty a noži. Za vysokých obráběcích rychlostí se tak vytváří super přesné vysoce lesklé drážky tvořící finální povrch prstenů. Touto technikou se nezdobí jen snubní prsteny ale i například náramky, náušnice, přívěšky a medailony.

Snubní prsteny s broušeným povrchem

Broušení je podobná technika jako rytí, kdy se povrch snubních prstenů tvaruje do požadovaného designu. Použít se dají frézky z tvrdokovu anebo diamantu. Těmito nástroji se dají zdobit i prsteny z tvrdších a houževnatější materiálů, například titanové snubní prsteny či prsteny z chirurgické oceli.

V ateliéru Daloo jsme vyvinuli celou řadu takto vytvářených povrchových struktur na snubních prstenech, ale i ostatní špercích. Většinou se jedná o ruční postupy.
Takto vytvořené struktury připomínají například texturu dřeva nebo povrch kamene.

Snubní prsteny s povrchem zdobeným pískováním


Pískování neboli otryskávání je technika používaná k povrchové úpravě kovů.
Ve šperkařství se používají různě hrubé písky z různých minerálů.
Otryskávací pistole skrz svoji trysku chrlí vysokou rychlostí proud písku na povrch snubního prstenu, tím dochází k jeho zvrásnění, které připomíná námrazu, kterou známe jako jinovatku z kovových a skleněných předmětů.

David Lomos

logoff

Jungmannova 217,
Roztoky u Prahy 252 63

+420777282720
[email protected]

Vše co potřebujete

Navštivte nás

Zavoláme vám a domluvíme se na termínu prohlídky. Kliknutím na tlačítko odeslat souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle GDPR.