Blog

RHODIOVANÉ SNUBNÍ PRSTENY Z BÍLÉHO ZLATA

Pokovování snubních prstenů z bílého zlata rhodiem je asi nejrozšířenějším postupem nanášení jiných vrstev kovu na šperky.
Rhodium je bělavě našedlý kov patřící do skupiny platinových kovů. S platinou má řadu vlastností podobných, jednou z nich je barevnost a vysoká cena. Rhodiování je princip galvanického pokovení šperku ze slitiny bílého zlata kovem jiným v tomto případě Rhodiem.

 

Bílé zlato a jeho rhodiování U bílých slitin zlata se snubní prsteny pokovují kvůli zvýšení bělosti jinak jemně béžového odstínu zlatých slitin. Běžně se také vrstvou rhodia opatřují šperky stříbrné. Zde je důvod trochu jiný. Stříbro přirozeně tmavne a vrstva rhodia na povrchu snubních prstenů tomuto procesu zabraňuje. Ovšem v obou případech se jedná o povrch dočasný. Nanesená vrstva rhodia na špercích je v řádu mikronů a nemá šanci zvláště na snubních prstenech vydržet navždy. Pokud snubní prsteny nosíte tak jako většina lidí, dojde k ošoupání rhodia v řádu měsíců maximálně jednoho dvou let.

Renovace rhodia Snubní prsteny se samozřejmě dají vrátit do původního stavu, nejprve se obrousí vyleští nebo matují a následně znovu pokoví rhodiem. Výrazně obtížnější je tento proces renovace v případě, že jsou snubní prsteny vyrobeny z více barev zlata nebo je na nich použita kombinace různých povrchových úprav. Broušení a leštění onošeného povrchu také znesnadňují zasazené drahé kameny. Úbytek materiálu, ke kterému díky broušení na prstenu dochází může spolehlivé usazení drahokamů narušit.

Existují nějaké alternativy k rhodiovanému bílému zlatu větší životností?
Ano existují. Jak už jsem zmínil výše, téměř identickou barvu jako rhodium má platina.
Snubní prsteny z platiny vizuálně od těch porhodiovaných z bílého zlata v podstatě nepoznáte.
Zásadní rozdíl však nastává v průběžném nošení prstenů.
Platinové prsteny sice otřete jako prsteny z bílého zlata a ostatně jako jakékoliv prsteny jiné, ale barva prstenů zůstává stále stejná.
Často slýchám větu typu nechceme bílé zlato, protože je málo kvalitní, otřese a změní barvu. Není to tak úplně pravda. Slitiny bílého zlata mají odolnost podobnou jako ostatní barvy slitiny zlata. Problém je právě v rhodiovani. Nanesená vrstva má jinou barvu než barva slitiny bílého zlata, z níž je snubní prsten vyroben. Postupným odíráním dochází ke změně barevnosti prstenů.
Podobně jako platina se dá použít příbuzné v palladiu, také jeden z platinových kovů. Barevně je mírně tmavší a lehčí. Svůj rozmach ve světě šperků zažívá palladium teprve poslední dobou.
Nejlevnější variantou, jak vytvořit snubní prsteny se stejnou barevností jako porhodiované prsteny, je použití chirurgické oceli. Má hodně podobnou barevnost jako rhodium s jemně odlišnou tonalitou.

Snubní prsteny s černým rhodiem V současné době je velkým hitem takzvané černé rhodium. Jde o směs rhodia a jiných prvků barvící galvanickou lázeň do tmavého odstínu.
U černého rhodia je proces totožný jako u snubního prsten pokoveným klasickým rhodiem-časem se ze šperků odře.

Proč se vlastně šperky z bílého zlata pokuvují rhodiem?
Je to asi snahou a tužbou docílit výrazně bělejšího vzhledu bílého zlata. Zlato(ryzí) samo o sobě je sytě žlutý kov. Je vůbec úžasné, že se nechá ve své barevnosti přeprat přimícháním ostatních kovů do slitiny zlata a probarvit slitiny až do bílých odstínů.
Je fér říci, že porhodiované snubní prsteny z bílého zlata s větším množstvím vsazených briliantů vypadají lépe-tak nějak čistěji a kompaktněji, než v béžovém odstínu bez rhodiování. A právě přírodní béžová barva samotné slitiny bílého zlata spoustě lidem učaruje. Je to krásný jemný teplý tón, kterým jiná slitina ušlechtilých kovů nedisponuje.

Jaká je situace v Německu
V Německu vstoupila před časem v platnost právní úprava v oblasti výroby šperků.
Zákon rozdělil šperky na dvě kategorie. Na šperky denního užívání a na šperky ostatní. Prodávané šperky denního užívání se nesmí povrchově pokovovat. A právě mezi ně patří i snubní prsteny.

David Lomos

 

logoff

Jungmannova 217,
Roztoky u Prahy 252 63

+420777282720
[email protected]

Vše co potřebujete

Navštivte nás

Zavoláme vám a domluvíme se na termínu prohlídky. Kliknutím na tlačítko odeslat souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle GDPR.