Blog
TITAN A TITANOVÉ SNUBNÍ PRSTENY
Titan či titanium má chemickou značku Ti s atomovým číslem 22. Je to temně šedavý ušlechtilý kov s nízkou hustotou vysoké pevnosti.
Titan dobře odolává korozi jak v chlorované, tak mořské vodě.
Titan objevil ve velké Británii William Gregor až v roce 1791, jde tedy v porovnání se zlatem a stříbrem o poměrně nový kov.
Při jeho pojmenování se Martin Heinrich inspiroval Titány v řecké mytologii.
Titan jako prvek, je v poměrně hojně zastoupen v zemské kůře, především v rutilu a ilmenitu.
Titan je extrahován z titaničitých minerálních rud, takzvaným Hunterovým procesem.
Titan se používá jako stěžejní a nezastupitelný kov v leteckém a kosmickém průmyslu. Svoje místo si dnes našel již skoro ve všech strojírenských oborech lidské činnosti.
Titan má soubor vlastností, které ho předurčují k výrobě zajímavých šperků. Je sice výrazně hůře zpracovatelný než konvenční drahé kovy jako je zlato, stříbro, platina a palladium, ale nabízí mnoho úchvatných vlastností.
Základní vlastností je jeho nízká měrná hmotnost, zkrátka titanový šperk je lehoučký.
Oproti ostatním kovům, které známe, je právě nízká měrná hmotnost v kombinaci s konstrukční pevnosti titanu tou nejzajímavější.
Dále se o titanu spolu s platinou dá mluvit jako o dvou skutečně hypoalergenních kovech, na které se neobjevují alergické reakce.
Vedle těchto technických vlastností, vzpomeňme ještě jeho originální a atraktivní temně šedavou teplou barvu.
Titan je i chemicky poměrně stabilní a v běžných podmínkách nekoroduje.
Titan se používá jak v čisté podobě v různých způsobech zpracování, zároveň se vytvářejí nejrůznější titanové slitiny s rozličnými vlastnostmi.
Titanové snubní prsteny získávají v posledních letech na čím dál větší oblibě. Jsou v podstatě bezúdržbové a pohodlně se nosí.
V našem ateliéru www.daloo.cz používáme titan v čisté podobě. Jedná se o skutečně hypoalergenní formu tohoto futuristického kovu.
David Lomos