Blog
NA JAKÉM PRSTU SE NOSÍ SNUBNÍ PRSTEN
jednou z nejdůležitějších součástí svatby jsou snubní prsteny, jejich výběr a nákup. Květinovou výzdobu a dort budete mít po svatbě maximálně na fotkách a ve vašich vzpomínkách. Snubní prsteny však budete nosit celý život. Na jakém prstu se snubní prsteny vlastně nosí A jakou ruku zvolit.
Pojďme se na toto téma podívat pohledem historie a současnosti.
Snubní prsten na prsteníčku levé ruky, to je tradice přetrvávající dodnes.
Západní civilizací je prsteníček považován za tradiční prst jako nositel snubního prstenu. Tato tradice má kořeny již ve starém Egyptě. Doslova uctívali takzvanou žílu lásky jenž vedla od prsteníku levé ruky až přímo k srdci.
Vedle symbolického umístění snubního prstenu byl důležitý i samotný tvar prstenu lásky. Ten vycházel z kruhu, jenž nemá konce ani začátku představuje tedy nekonečnost společné lásky. Otvor v prstenu tedy v kruhu potom představuje bránu do zatím neznámého do nového manželského vztahu.
Snubní prsteny v běhu historie:
Antický svět na tuto tradici navázal, ale snubní prsteny měli stále rozdílnou podobu oproti dnešku. Prsteny se vytvářely z obyčejných materiálu například z kůže či dřeva, až časem se na jejich výrobu začal používat kov, nejdříve železo s bronzem a teprve později drahé kovy, jako stříbro a zlato.
Historikové se domnívají, že Řím byl první kulturou, u které se jednalo o skutečně svatební prstýnky, které měly význam potvrzení svazku manželského.
Jak šel čas napříč staletími a kulturami, vše se vyvíjelo a měnilo. Vyvíjel se nejen samotný vzhled prstenů, ale i jeho umístění a způsob darování.
Někdy byly prsteny nošeny i na palcích pravé nebo levé ruky.
I design se proměňoval. Jeden z velice oblíbených motivů, bylo spojení dvou rukou v prstenu. Přicházejí také první rytiny, zpočátku z vnější strany a posléze i uvnitř prstenů.
V dnešní době známe dva prsteny pro zamilované. Podle tradice nejdříve muž ženě daruje zásnubní prsten a požádá jí tím o ruku. Potom následují prstýnky snubní. V historii byla období, kdy tyto dva prsteny splynuly v jeden.
Velkou zajímavostí z dnešního pohledu je nošení snubního prstenu pouze ženou, a to až do začátku dvacátého století.
Moderní lidé si dnes vyměňují snubní prsteny navzájem při obřadu a nosí je oba.
Dnes, kdy tak lpíme na genderové vyrovnanosti společnosti by se toto dalo považovat za první krok k zrovnoprávnění obou partnerů v oboru šperku 🙂
Jako zásadní je považována období 1. Světové války, kdy vojáci ženáči nosili snubní prstýnek jako připomínku jejich drahé čekající na jejich návrat domů.
A kde se tedy nosí snubní prsten dnes? Pravá či levá ruka?
Z celosvětového pohledu není tato otázka jednoznačně zodpovězena. Již v dětství jsem si všimla na dovolené v Polsku, že tamní manželé nosí snubní prsten na prsteníčku pravé ruky. Vtipné situace se nám dostalo u nás v ateliéru, kdy náš kamarád Čech přivedl jako snoubenku svojí přítelkyní z Řecka. Rozpoutala se poměrně bouřlivá diskuse o tom, na kterém prstě budou snubní prsteny nosit. v Řecku se totiž nosí snubní prsten také na prsteníčku pravé ruky.
Mluvíme o prsteníčku pravé ruky, ale ve většině evropských zemí a i v Čechách je nepsanou konvencí nosit snubní prsten na prsteníčku levé ruky.
Dále se s snubními prsteny na pravém prsteníčku setkáte v balkánských zemích.
Například v Turecku či Rumunsku se snubní prsten nosí již před svatbou a během svatby se přendá na levý prsteníček.
Židovské náboženství za svojí tradici považuje nasazení nevěstě prstenu při svatebním obřadu. Ta si však prsten pod tlakem současného globálního světa většinou přesune na prsteník pravé ruky.
V Muslimském světě není během svatby vzájemné obdarování snubními prsteny tradicí. Muslimové podobně jako Indové nosí prsten zásnubní, ženy na prsteníku levé ruky a muži na prsteníku ruky pravé.
Většina nevěst v Čechách má o umístění snubního prstenu jasno, řeší spíše jak naložit s prstenem zásnubním.
Tomuto tématu se věnuji V dalším článků
"Kam se zásnubním prstenem po svatbě!?"
S manželem jsme oba liberální demokraté a snoubencům radíme-noste prsten tam, kde chcete, kdy vám je to pohodlné a kde se vám to líbí. Těžko říct kde se budou snubní prsteny nosit za 50 100 a více let.
Pavla Lomosová zlatnice a manželka