Blog

DESIGNOVÉ SNUBNÍ PRSTENY A ŠPERKY

Design je anglické slovo, kořeny má však v latině. de-signare – vyznačit, označit, časem se mu dostalo i významu návrh či navrhnout.

Co je to design?

Kvalitní design obecně spojuje řadu věcí v jeden celek. Primárně vnímatelný je tvar vlastního výrobků dál a respektování technologických a technických zásad a dále uživatelova použitelnost v běžném životě.


Snahou designéra je vždy co nejlepší propojení estetické stránky produktu s tou funkční.

Zdařile působící průmyslové výrobky jsou většinou označovány jako designové. Například designová lampa, designové hodinky, designové šperky. A těm se budu věnovat především.

Historie designu

Z rozvíjejícími se technologiemi přichází výrazné zlevnění výrobků, avšak často na úkor jejich vzhledu. Na tento stav společnosti reaguje v Anglii hnutí pro řemeslnou obnovu Arts and Crafts.

Jako samostatná profese se návrhářství uměleckých užitkových předmětů oddělilo během koncem 19 století. Vznikají střední a vysoké uměleckoprůmyslové školy a uměleckoprůmyslová muzea.

Designové snubní prsteny

Tak jako většina předmětů, tak i snubní prsteny a ostatní šperky mohou mít různou kvalitu designu a zpracování.

Při navrhování nového šperku vždy naslouchám klientům, jejich přáním a představám o požadovaném vzhledu a použití. Mým cílem při tvorbě každého šperku je propojení všech požadovaných aspektů.

Zásadním požadavkem vedle samotného vzhledu šperku je i jeho praktičnost a nositelnost.

To vše záleží na zamýšleném určení šperku, zda se jedná o šperk každodenního nošení, který žena nebude například sundavat ani během spánku. Nebo zda se jedná o šperk příležitostný slavnostní a bude užíván například při významných událostech jako jsou návštěva divadla svatba či významné oslavy.

Snubní prsteny jsou z pohledu designu asi nejvíce svázané s každodenním používáním tohoto specifického šperku. Proto je velice důležité dbát na jejich praktičnost a co nejjednodušší údržbu. Snubní prsteny by také měli mít co nejodolnější konstrukční řešení. Důležité je použití nejtrvanlivějších materiálů, ať už jsou to drahé kovy nebo jiné materiály.

Historicky nejžádanějším kovem pro výrobu snubních prstenů a šperků obecně je zlato. Tento drahý kov má úžasné vlastnosti, kterými jiné kovy nedisponují, historicky je synonym bohatství a luxusu.
K výrobě snubních prstenů používáme zlato různých barev – žluté. bílé, růžové či červené slitiny ryzostí 18 a 14 karátů respektive 750/1000 a 585/1000.

Dalšími drahými kovy jsou platina, palladium a stříbro. Každý z těchto kovů má jinou barevnost a vlastnosti.

Nejmladšími materiály vhodnými k výrobě snubních prstenů jsou chirurgická ocel a Titan.

Každý z uvedených ušlechtilých kovů má různé vlastnosti, a především specifickou barvu. Designer šperků má tak širokou škálu základních materiálů, ze kterých šperk navrhuje.

Ženy často touží mít snubní prsteny zdobeny jedním nebo více drahými kameny ať už přírodními nebo syntetickými.

Zde je důležité, aby designer naslouchal klientovi a zároveň zvolil drahokamy, které budou vhodné na každodenní používání prstenů.

Asi nejdůležitější vlastností drahých kamenů vsazených do snubních prstenů, je jejich tvrdost a odolnost vůči nárazu. Ideální drahokamem a zároveň stálicí je přírodní diamant. V současné době se dá použít i diamant syntetický, který je svými vlastnostmi naprosto identický se svým přírodním vzorem. Diamant vybroušený do briliantového kulatého výbrusu je zároveň tím třpytivým drahokamem, který lze do šperků zasadit.

Nevhodné jsou kameny s nižší tvrdostí. Časem se při každodenním nošení prstenů jejich fazety odřou a přestanou se třpytit. Je to nevratný proces.

typickým příkladem jsou laboratorně vyráběné zirkony nazývané kubická zirkonie nebo syntetický zirkon.

David Lomos

logoff

Jungmannova 217,
Roztoky u Prahy 252 63

+420777282720
[email protected]

Vše co potřebujete

Navštivte nás

Zavoláme vám a domluvíme se na termínu prohlídky. Kliknutím na tlačítko odeslat souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle GDPR.