Blog

STRUKTUROVANÉ SNUBNÍ PRSTENY

Snubní prsteny s rozličnou povrchovou strukturou jsou dnes poměrně oblíbené.
Spousta snoubenců v nich vidí odproštění se od rádoby dokonalého průmyslového tvaru současných šperků a předmětů obecně.
Šperky se strukturovaným povrchem působí daleko přirozeněji a příjemněji než vyumělkované průmyslové výrobky.
Při výrobě těchto snubních prstenů se většinou používají starobylé ruční techniky, ale i nejmodernější současné technologie výroby šperků.

Zde je několik technik, které používáme v našem atelieru www.daloo.cz

Kované snubní prsteny:

Jde o starobylou techniku tvarování z drahých a ostatních kovů, pomocí kovářského nebo zlatnického kladiva. Tvar použitého kladiva určuje výslednou strukturu na povrchu kovaného šperku. Jako zdroj tepla opři kování snubních prstenů se používá kovářská výheň nebo zlatnická žíhací pícka.


Cizelované a tepané snubní prsteny:

Technika tepání šperků je svojí podstatou podobná kování. Ke tvarování kovového šperku se také používá tepací kladivo s různě tvarovanými ploskami, avšak celý proces probíhá za studena. Tepáním se drahý kov zhutňuje a tvrdne. Tepané snubní prsteny se průběžně zahřívají v ohni a následně zprudka zchladí, tím povolí krystalická mřížka drahého kovu a ten následně změkne a je možné jej dále opracovávat. Při cizelování se používají speciální zlatnické nástroje zvané čakany.Zde doporučuji článek: „Kované a tepané snubní prsteny“

 

Snubní prsteny modelované z vosku:

Jde o techniku výroby šperků z obecných a drahých kovů, kterou znali již Etruskové, tzv. “lití do ztraceného vosku“. Design šperku se nejprve vymodeluje z vosku a následně se zaformuje do sádrové hmoty. Potom se forma zahřeje, vosk se roztaví a ze sádry vylije. Do vzniklé dutiny se potom vlije roztavené zlato nebo stříbro. Po jeho vychladnutí se sádra rozbije a v ruce již držíme polotovar vzniklého šperku z drahého kovu. Následně se polotovar povrchově upravuje, brousí a leští. Na začátku tohoto procesu je voskový šperk jako model a na konci dokonalý šperk stejného designu. Takto je možné vytvářet jak snubní prsteny, tak i další šperky.

Ryté snubní prsteny:

Povrch snubních prstenů se může zdobit různými technikami rytin. Základem je klasické ruční rytí do drahého kovu používané tisíce let, kdy rytec pomocí rydel, ručně vytváří reliéfní rytinu. V současnosti existuje celá řada moderních technik zdobení povrchu snubních prstenů. Ve speciálním šperkařském stroji se do polotovaru snubního prstenu vytvářejí drážky diamantovými noži. Další technikou modelace je frézování obvodu snubního prstenu mikrofrézkami.

Broušené snubní prsteny:

Ke zdobení povrchu snubních prstenů používáme i různých brusných technik - brusné kotouče s diamantovým, korundovým a nebo tvrdokovovým brusivem, ocelové a mosazné kartáče…

Zde doporučuji článek: Ryté a broušené snubní prsteny

Snubní prsteny s laserovou rytinou:

Zajímavou možností posledního cca desetiletí, je vytváření obrazů na snubních prstenech laserovým paprskem na speciálních šperkařských laserech.

David Lomos

 

logoff

Jungmannova 217,
Roztoky u Prahy 252 63

+420777282720
[email protected]

Vše co potřebujete

Navštivte nás

Zavoláme vám a domluvíme se na termínu prohlídky. Kliknutím na tlačítko odeslat souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle GDPR.